Amfiteater Východná

13. - 16. 7. 2023

logo

Lektori
tanec

Katarína Babčáková

Etnochoreologička, tanečná pedagogička, odborná pracovníčka pre folklór a folklorizmus v NOC, odborne spolupracuje na realizácii folklórnych súťaží a FF Východná.

Ivana Topoľovská

Volám sa Ivana, no vo folklórnom svete ma všetci poznajú ako Zrzku. S folklórom a láskou k nemu som sa narodila, vyrastala a tato láska pretrváva až dodnes. Som z rodiny nositeľov tradícii z Parchovian, kde som už v detstve pôsobila ako členka detskej skupiny Parchovianka.

Peter Vajda

Tanečník, pedagóg a folklórny nadšenec, držiteľ niekoľkých domácich i zahraničných ocenení orientujúci sa na tance východného Slovenska, rómsku kultúru a folklór našich južných susedov.

Alfréd Lincke

Vedúci Dfs Tancovadlo, lektor tanečných domov, spoluorganizátor podujatí Rozhýbkosti, Krpčekovo, Tatry v kroji. Interpret v projektoch Vytvorila dedina tancuje mesto, Gádžo expres, Partia a Banda.

Kis István a Erika

Pochádzajú zo Sedmohradska, v súčasnosti žijú v Budapešti. Vyštudovali odbor pedagogiky ľudového tanca na Vysokej škole tanečného umenia v Maďarsku.

Peter Hrabovský

anečný pedagóg, choreograf a aktuálne umelecký vedúci folklórneho súboru Ponitran. Je absolventom Katedry etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre. Ako interpret pôsobil vo folklórnych súboroch Urpín, Ponitran, Šumiačan a v Tanečnej skupine Partia.

Martin Topoľovský

Topoľ, ako ho všetci volajú, pochádza z rodiny nositeľov tradícii z Parchovian. K folklóru bol vedený od malička, ale naplno sa mu začal venovať až od svojich 19.rokov. Kariéru odštartoval vo folklórnom súbore Borievka v roku 2006.

Linda Luptáková

Pedagogička ľudového tanca a tanečných domov, absolventka VŠMU. Dlhoročná tanečnica US Lúčnica a neskôr Ifju szivek, v súčasnosti vášnivá parašutistka, ktorá krásy ľudového tanca prenáša aj na oblohu. Účinkovala ako osudová žena Mareka Ťapáka vo filme Tanec medzi Črepinami. Momentálne ju môžete vidieť tancovať v nových projektoch Partie. Je súčasťou Rozhybkosti od samého začiatku, kde sa s Petrom Vajdom venuje najmä laikom.

Lektori
hudba a spev

Prednášky
a remeslá

Dominik Jurčo

Dominik Jurčo sa od roku 2015 venuje krajčírskemu remeslu. Zameriava sa na výrobu z vlneného súkna. Vyrába repliky krojových súčastí najmä z Podpoľania ako súkenné nohavice, rajtky, kabanica, šírica, s dôrazom na dodržanie pôvodných postupov výroby.

Katarína Babčáková

Etnochoreologička, tanečná pedagogička, odborná pracovníčka pre folklór a folklorizmus v NOC, odborne spolupracuje na realizácii folklórnych súťaží a FF Východná.

Betka Nemcová

študuje v Plzni knižnú tvorbu a prácu s papierom. Na kurze vysvetlí účastníkom proces výroby

Mária Jurčová

Mária Jurčová sa venuje spracovaniu a tvorbe z vlny – pradie, pletie a plstením vytvára vlnené hračky. Vo svojom vstupe ukáže základy plstenia.

Ľudovít Cehelský

Venuje sa rohovinárstvu a jeho cieľom je prebudiť v ľuďoch vzťah k tradičným materiálom a remeslám. Základom k osvete bolo štúdium etnológie a etnomuzikológie v Nitre.

Lukáš Jurčo

Pochádza z Hriňovej a hovorí si “experimentálny etnológ”. Už počas štúdia histórie na FF UMB v Banskej Bystrici sa zaujímal o lokálnu históriu, čo ho doviedlo k výrobe a zbieraniu odevných súčastí.

Ján Ihnát

Od roku 2012 sa Ján Ihnát z Hatalova začal intenzívne venovať výrobe z kože. Od záľuby vo folklóre, cez skúmanie detailov starých vzorov, dostal sa až k vlastnej tvorbe pastierskych káps a bičov. Jeho výrobky sú vystavené v Galérii ÚĽUV v Bratislave, Zemplínskom múzeu Michalovce a Galérii remesiel Košice.

Stiahnúť PDF Stiahnúť PDF