Východná

17. - 20. 7. 2025

logo

Pasyja

Sme zoskupenie muzikantov zo Spiša, ktorým učarovali herné štýly starých muzikantov. Naše cesty sa skrížili na pôde Folklórneho súboru Magura približne v roku 2013. Magura odštartovala spoločnú cestu, ale ovládanie iba súborového materiálu sa nám po istom čase málilo.

Našu veľkú pozornosť a hudobné cítenie si vtedy získali najznámejší slovenskí interpreti a etnomuzikológovia prezentujúci ľudovú hudbu inak ako bola bežne vnímaná. Od tej chvíle sme začali cielene vyhľadávať stretnutia s nimi ako ich verní fanúšikovia. Absolvovali sme muzikantské workshopy (Oživené melódie, Muziganské Priepasné, Muzičky, Primášikovia), ktoré doposiaľ považujeme za najdôležitejší formovací element v
našej muzikantskej ceste.

Keďže všetci pochádzame zo Spiša, naším primárnym cieľom je ovládanie hudobného repertoáru práve tohto regiónu. Preto je naša interpretácia často povzbudzovaná pokrikmi „jeste jeden křesany“, „hytro“, groj Matusku“, „davojče ľendacoňi“. V súčasnosti sú našimi vzormi kapely a muzikanti, ktorých hudobné umenie analyzujeme už len z archívnych nahrávok, predovšetkým z oblasti horného Spiša. Nebránime sa však ani iným regiónom a hranie do tanca tanečníkov z iných vzdialenejších oblastí berieme ako výzvu k doplneniu nášho repertoára.

Späť na všetkých