Východná

17. - 20. 7. 2025

logo

Lektori
tanec

Szilárd Badin a Zsófia Kupecová

Na festivale Rozhybkosti budú lektormi aj Zsófia Kupecová a Szilárd Badin. Zsófi, absolventka Univerzity Tanečného

Katarína Galbičková

Ondrej Galbička

Tina Penxová

Dýchanie ma fascinuje odmalička a stalo sa mojim poslaním. Verím, že dych je kľúčom k vnútornej rovnováhe a zdraviu. Vo svojom živote som zažila zdravotné ťažkosti spojené s dýchavičnosťou na rôznych úrovniach a to mi postupne otváralo nové obzory v téme zdravého dýchania a jeho funkčnosti.

Martina Hrabovská

Ladislav Konečník

Je bývalým tanečníkom folklórneho súboru Kopaničiar z Myjavy. Zúčastnil sa viacerých ročníkov tanečných súťaží Šaffova ostroha, kde získal zlaté pásmo. Zúčastnil sa aj ako sólista v televíznej folklórnej šou Zem spieva. Hoci je nepočujúcim, spoločne s Lenkou Šútorovou-Konečnou vyučuje na Základnej umeleckej škole Myjava, kde pracuje ako pedagóg tanca. Tu učí tancovať deti z detského folklórneho súboru Kopaničiarik, ktoré sa v poslednom období každoročne zúčastňujú celoštátnych súťaží sólistov tanečníkov Šaffova ostroha a súťaže detských folklórnych súborov. V oboch súťažiach viacnásobne získavajú v celoštátnom kole zlaté pásmo a špeciálne ceny za tanečnú interpretáciu. Naposledy v oboch súťažiach v roku 2022. Pravidelne spolu s Lenkou Šútorovou-Konečnou vyučuje na tanečných domoch a rôznych tanečných dielňach. Zároveň je študentom Tanečného konzervatória v Nitre, kde sa ďalej vzdeláva pod vedením Mgr. art. Ing. Slavomíra Ondejku.

Lenka Konečná

Choreografka, tanečná pedagogička, režisérka, odborná pracovníčka v oblasti tradičnej ľudovej kultúry, metodička, lektorka. Vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave, tanečné umenie – pedagogika ľudového tanca a choreografia ľudového tanca u Prof. Štefana Nosáľa.

Jana Mihočková, Zuzana Ondkaninová, Milan Lacko (Animátori)

O vaše deťúrence sa počas festivalu stará tím veselých a správne bláznivých animátorov. Všetci traja

Peter Lévai

Tešíme sa, že aj tento rok budeme mať na Rozhybkostiach výnimočného pedagóga Pétra Lévaia, autora konštruktívnej pedagogiky.

Ivana Topoľovská

Volám sa Ivana, no vo folklórnom svete ma všetci poznajú ako Zrzku. S folklórom a láskou k nemu som sa narodila, vyrastala a tato láska pretrváva až dodnes. Som z rodiny nositeľov tradícii z Parchovian, kde som už v detstve pôsobila ako členka detskej skupiny Parchovianka.

Peter Vajda

Tanečník, pedagóg a folklórny nadšenec, držiteľ niekoľkých domácich i zahraničných ocenení orientujúci sa na tance východného Slovenska, rómsku kultúru a folklór našich južných susedov.

Alfréd Lincke

Vedúci Dfs Tancovadlo, lektor tanečných domov, spoluorganizátor podujatí Rozhýbkosti, Krpčekovo, Tatry v kroji. Interpret v projektoch Vytvorila dedina tancuje mesto, Gádžo expres, Partia a Banda.

Peter Hrabovský

anečný pedagóg, choreograf a aktuálne umelecký vedúci folklórneho súboru Ponitran. Je absolventom Katedry etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre. Ako interpret pôsobil vo folklórnych súboroch Urpín, Ponitran, Šumiačan a v Tanečnej skupine Partia.

Linda Luptáková

Pedagogička ľudového tanca a tanečných domov, absolventka VŠMU. Dlhoročná tanečnica US Lúčnica a neskôr Ifju szivek, v súčasnosti vášnivá parašutistka, ktorá krásy ľudového tanca prenáša aj na oblohu. Účinkovala ako osudová žena Mareka Ťapáka vo filme Tanec medzi Črepinami. Momentálne ju môžete vidieť tancovať v nových projektoch Partie. Je súčasťou Rozhybkosti od samého začiatku, kde sa s Petrom Vajdom venuje najmä laikom.

Jakub Filipko

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat

Lektori
hudba a spev

Ivana Brillová

Ivana Brillová je mladá talentovaná speváčka s koreňmi v rusínskej obci Šarišské Jastrabie.

Ľh Petra Štulrajtera

Muzika Petra Štulrajtera je mladý organizmus, pôsobiaci v Modre. Venuje sa interpretácii herných štýlov myjavskej a trnavskej oblasti, Záhoria či Horňácka.

Ľh Mateja Topoľovského

Ľudová Hudba Mateja Topoľovského pôsobí od roku 2022, kde začala vo FS Borievka. Spolupráca s FS Borievka je aktuálna aj dnes, ale zároveň spolupracujeme pre rôzne folklórne telesá.

Janusz Prusinowski Kompania

Janusz Prusinowski Kompania sú žiakmi a pokračovateľmi vidieckych hudobníkov – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra a Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka a mnohých ďalších – a zároveň avantgardnou formáciou s charakteristickým zvukom a vlastným jazykom improvizácie.

Eva Brunovská

Speváčka a klávesistka Eva Brunovská vyštudovala knihovníctvo. Je špecialistkou na tradičné vokálne štýly ľudovej hudby a príležitostne sa venuje lektorskej činnosti.

Ján Tej

Pósfa

Ľudovú hudbu Pósfa Zenekar založil v roku 2010 Lajos Iván so svojimi synmi Petrom, Andásom,

Michal Noga

Muzikant, primáš, ktorý sa aktívne venuje tradičnej ľudovej hudbe. Vyštudoval etnológiu a realizoval niekoľko terénnych výskumov zameraných na tradičnú ľudovú hudbu.

Pasyja

Sme zoskupenie muzikantov zo Spiša, ktorým učarovali herné štýly starých muzikantov. Naše cesty sa skrížili na pôde Folklórneho súboru Magura približne v roku 2013. Magura odštartovala spoločnú cestu, ale ovládanie iba súborového materiálu sa nám po istom čase málilo.

Jana Ambrózová

Jana Ambrózová je etnomuzikologička, speváčka a muzikantka. Pôsobí ako pedagogicko-vedecká pracovníčka na Katedre etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre. V rámci svojho výskumu sa zameriava na herné štýly v tradičných sláčikových a cimbalových hudbách na Slovensku a hudobné prejavy v prostredí rómskej národnostnej menšiny.

Muzička

Sme, na prekvapenie väčšiny pýtajúcich sa, bratislavská kapela – ľudovka. Hráme slovenský folklór odjakživa –konkrétne od roku 1990, kedy z recesie nacvičených niekoľko piesní – svadobný dar pre ženiaceho sa kamaráta, viedla nečakane ku vzniku ĽH Muzička. Od toho času cvičíme a počúvame staré, často zvukovo nekvalitné nahrávky starých, často už zosnulých vidieckych muzikantských majstrov…

Prednášky
a remeslá

Tomáš Mrázek

Mgr. Tomáš Mrázek vyštudoval etnológiu na Filozofickej fakulte UKF. V súčasnosti pôsobí ako doktorand na Ústave evropské etnologie Masarykovej univerzity v Brne.

Stano Talapka

Dlhorocny folklorista, zberatel povodneho ludoveho odevu z viacerych regionov Slovenska, organizator akcie Stretnutie zberatelov a milovnikov krojov, ktore oboznamuje zaujemcov s ludovym odevom jednotlivych regionov a jeho spravnym zlozenim a ustrojenim, autor viacerych vystav a prezentacii krojov, spoluautor v projektu SLOVENSKE IMPRESIE II.,zameraneho na spojenie tradicneho odevu a jeho reflektovanie v tvorbe sucasnych umelcov

Dušana Štecová

Dušana Štecová môžete poznať ako redaktorku a moderátorku Rádio Regina Východ RTVS. Dlhoročná tanečníčka a bývalá kreatívna producentka FS Hornád začala svoj folklórny príbeh písať ako 18-ročná.

Michaela Hubert

Michaela Hubert, majiteľka slovenskej módnej značky FakeFolk, sa rozhodla po návrate do svojho rodného mesta zužitkovať svoje vedomosti v oblasti tradičnej ľudovej kultúry a presvedčiť ľudí v myšlienke, že sa tradičné s moderným nemusí vzájomne vylučovať.

Katka alias La florita

Katka je veľká nadšenkyňa udržateľnej módy, zmysluplného nakupovania a hlavne upcyklácie – prešívania oblečenia. Vyštudovala špeciálnu pedagogiku – surdopédiu, venovala sa muzikoterapii s n/Nepočujúcimi deťmi a bola učiteľkou v materskej škôlke. Dnes sa jej svet točí najmä okolo pomalej módy, hoci k vzdelávaniu má stále veľmi blízko. 

Vladimír Kendra alias Volodimir Barber

Keď začínal strihať ako študent na internáte svojich spolubývajúcich ešte netušil, že sa stane najvyhľadávanejším

Radovan Bajus

Radovan pôsobí v Košicich v podniku Bajus & Pancho Barbershop ktorý je obľúbený podnik v meste Košice.

Monika Zapletalová

Andrej Veleslav Babiar

Tina Penxová

Dýchanie ma fascinuje odmalička a stalo sa mojim poslaním. Verím, že dych je kľúčom k vnútornej rovnováhe a zdraviu. Vo svojom živote som zažila zdravotné ťažkosti spojené s dýchavičnosťou na rôznych úrovniach a to mi postupne otváralo nové obzory v téme zdravého dýchania a jeho funkčnosti.

Jakub Líška

Jakub Líška – SONA Instruments – Trenčianska TepláServis a predaj sláčikových hudobných nástrojov, príslušenstva a

Ľudovít Cehelský

Venuje sa rohovinárstvu a jeho cieľom je prebudiť v ľuďoch vzťah k tradičným materiálom a remeslám. Základom k osvete bolo štúdium etnológie a etnomuzikológie v Nitre.

Ján Ihnát

Od roku 2012 sa Ján Ihnát z Hatalova začal intenzívne venovať výrobe z kože. Od záľuby vo folklóre, cez skúmanie detailov starých vzorov, dostal sa až k vlastnej tvorbe pastierskych káps a bičov. Jeho výrobky sú vystavené v Galérii ÚĽUV v Bratislave, Zemplínskom múzeu Michalovce a Galérii remesiel Košice.

Michal Melicherčík

Michal Melicherčík pochádza z podpolianskeho mestečka Hriňová. Vyštudoval školu so strojárskym zameraním. Umenie a remeslo mu bolo vždy veľmi blízke a tak si k nemu časom našiel cestu aj profesne. Umelecko remeselnej výrobe sa začal venovať ako amatérsky výrobca v roku 2008, od roku 2016 pracuje vo vlastnej dielni ako profesionálny výrobca. V súčasnosti sú hlavnou náplňou jeho práce kvalitné rekonštrukcie historických odevných doplnkov, nožov, ale aj iných predmetov z prostredia ľudovej kultúry.

Stiahnúť PDF Stiahnúť PDF