Východná

17. - 20. 7. 2025

logo

ZDRAVÉ DÝCHANIE JE ZÁKLADNÝM PILIEROM ŠŤASTNÉHO ŽIVOTA.

rozhybkosti -

Tina Penxova

Dýchanie ju fascinuje hádam od narodenia. Hovorí, že je úžasné vnímať silu dychu a jeho zmeny v každodennosti. Spoznajte Tinu Penxovú, zakladateľku DeepEn – sprievodkyňu na ceste k zdravému dýchaniu a vnútornej rovnováhe, ktorú môžete aj v roku 2021 stretnúť na našom festivale Rozhybkosti.

1.  Tanec a spev pomáhajú navodiť pocit šťastia ako je to s dýchaním?

Dovolím si odpovedať rečníckou otázkou: “Dokážeme tancovať alebo spievať bez dýchania?”

Dych je absolútnym základom nášho života – od narodenia až po smrť. Myslím, že si ešte stále veľmi málo uvedomujeme ako výrazne nás naše dýchanie ovplyvňuje v každodennosti. Ak by sme to zamerali na spomenuté činnosti, tanec a spev, musíme uznať, že bez dýchania nie sme schopní tieto činnosti vykonávať. A teda moja odpoveď na otázku znie: “Zdravé dýchanie je absolútne základným pilierom šťastného života.”

SPEV

Je potrebné si uvedomiť, že naše hlasivky sa bez výdychu nedokážu rozvibrovať. Čím lepšie má spevák zvládnutú prácu s dychom, čím lepšie vie uvoľniť a “rozdýchať” emočné a fyzické napätie, tým kvalitnejší je jeho prejav. Spevák drží tón najlepšie vtedy, keď má dojem akoby vôbec dych nevydával – tzn. jeho dýchanie je ľahké, jemné a dostatočne prehĺbené. Šťastný to človek! To nie je možné, ak človek prežíva veľa vnútorného stresu a napätia a má plytké dýchanie. Spevácky prejav takého jedinca nebude čistý – vznikne intenzívnejší tlak na hlasivky, či nosohltan (tzv. spievanie cez nos), skôr sa udýcha a neudrží dlhé tóny. No a samozrejme každý dobrý spevák vie, že pre kvalitný spev je najdôležitejšie naučiť sa správne pracovať so základnými svalmi dýchacieho systému ako sú bránica a medzirebrové svaly – tie sú základom zdravého dýchania.

TANEC

Ak by sme sa pozreli na tanec a pohyb z pohľadu dýchania – ak nedýchame zdravo, t.j. dýchame plytko, využívame nesprávne svaly dýchacieho systému (preťažujeme pomocné svaly), telo nedostáva dostatok energie – znižuje sa naša výkonnosť, sila a pružnosť tela. Vtedy nám tanec a pohyb neprináša až taký pocit šťastia, na tom sa asi zhodneme. Z mojich skúseností viem, že mnohí športovci nedýchajú správne a tým oberajú svoje telo o množstvo energie a živín, čoho následkom môže byť práve extrémne vyčerpanie, či úrazy.

Ešte je dôležité spomenúť, že čokoľvek je prepojené s dychom, funguje v “obojsmernej premávke”. Tak ako dokážeme zdravým dýchaním ovplyvniť kvalitu nášho spevu (prejavu) a pohybu, tak nám pohyb a spev môžu pomôcť zlepšiť kvalitu nášho dýchania. A tom niečo viem aj na základe vlastnej skúsenosti. Ako dieťa som bola astmatik, a aj keď som tanec i spev vo folklórnom súbore zo začiatku zvládala o niečo ťažšie ako ostatní, láska k nim bola silnejšia. Tanec i spev boli dôležitými pomôckami na mojej cesty k tomu, aby som sa “nadýchla života naplno” a bez liekov.

2.  Ľudia všeobecne neberú dýchanie vážne aj keď bez toho to nejde. Čo je podľa teba taký silný moment alebo dôvod ktorý by mal každého prinútiť zamyslieť sa nad jeho vlastným dýchaním?

Najčastejšie sa ľudia začnú dýchaním zaoberať, až keď nastane nejaký zdravotný problém, napr. dýchavičnosť, tlak na hrudi, neschopnosť sa nadýchnuť. Ten prvý moment, ktorý by nás mal naviesť k práci s dychom je plytké dýchanie a zvýšená hladina stresu v každodennosti. Pravdou však je, že najúžasnejšie by bolo, ak by sme do svojho každodenného života prácu s dychom zapojili rovnako ako stravu, pohyb, spánok, či príjem tekutín.

3.  Mnohí ľudia prežívajú stresujúce obdobie aj kvôli všeobecne známej situácii. Niektorí viac iní menej. Vieš im pomôcť nejakým jednoduchým cvičením s dychom?

Určite áno. Ak je však dýchanie dlhodobo oslabené stresom alebo inými vplyvmi, odporúčam vyhľadať odborníka na prácu s dychom a naučiť sa zdravé dýchanie pod vedením niekoho. Neučte sa dychové techniky podľa videí na youtube, ani chodiť sme sa neučili podľa videí. Každý sme jedinečný a tak je jedinečné i naše dýchanie.

Ako uvoľniť stres v každodennosti? Každý deň sa na chvíľu zastav a chvíľu pozoruj svoj dych. Dopraj si aspoň 5 hlbokých nádychov a 5 hlbokých výdychov. Nádych a výdych nech sú rovnako silné a dlhé, prípadne, ak sa podarí, výdych môže byť o sekundu dlhší ako nádych, uvoľníš tým väčšie množstvo napätia.

Odporúčam tiež kliknúť na www.zdravedychanie.sk a urobiť si jednoduchý test dýchania zdarma, spolu s výsledkom testu obdržíš aj ťahák zdravého dýchania.

4.  Ako sa ti zmenilo vnímanie/pozorovanie ľudí od momentu kedy si začala vedome pracovať s dychom?

Hovorím o sebe, že som “úchyl na dýchanie”. A tak ako, už niekoľko rokov v každodennosti, vnímam svoj vlastný dych, tak častokrát vnímam iných cez ich dýchanie a prejav. Musím tiež priznať, že mnoho vzťahov som ukončila práve preto, lebo  “ma oberali o dych”. Dych je skutočne veľkým učiteľom! Stačí sa s nim spriateliť a prezradí vám všetko, i to, čo skrývate sami pred sebou. Aj toto sa učíme na našich wokshopoch, terapiach, či kurzoch.

MOJA VIZITKA:

Tina Penxová, zakladateľka DeepEn – zdravé dýchanie a sprievodkyňa na ceste k zdravému dýchaniu a vnútornej rovnováhe. Vo svojej práci sa zameriavam hlavne na vedomú prácu s dychom ako aj správny spôsob dýchania, čo vnímam ako základný nástroj pre fyzické aj psychické zdravie jedinca. Môj holistický prístup k zdraviu oslovil viacerých odborníkov i lekárov, s ktorými sme nadviazali dlhodobú spoluprácu. Viac o mojich aktivitách ako i kontakt na mňa nájdete na www.zdravedychanie.sk.