Východná

17. - 20. 7. 2025

logo

ŠTYRIA MUŽI, TRI OTÁZKY, JEDEN FESTIVAL

rozhybkosti -

Zakladatelia Rozhybkosti

Festival Rozhybkosti vo Východnej zakladali spolu, ako sa hovorí, na „zelenej“ lúke. Dnes, napriek celosvetovej pandémií, všetci dúfajú, že festival konečne v lete obnovia a bude lákať stále viac a viac ľudí. Všetkých štyroch sme sa opýtali tri rovnaké otázky a získali odpovede, ktoré sú tak rôznorodé, ako oni. Jakub Filipko, Miroslav Sakáč, Alfréd Lincke a Vlado Michalko – zoznámte sa.

1.Čo sa ti vybaví ako prvé, keď sa povie slovo Rozhybkosti?

Jakub: Neskutočná energia, ktorú chceš zažiť.

Miro: Zábava pri vatre až do rána (a takmer nonstop služba s minimom spánku).

Fredo: Pri Rozhýbkostiach mi ako prvé napadne, že máme obrovskú zodpovednosť nielen k účastníkom, ktorí si zakúpia lístok, ale aj k celému folklórnemu hutiu na Slovensku, pretože už teraz pri práci v rôznych súboroch cítim, že Rozhýbkosti majú na toto hnutie vplyv.

Vlado: Že sme dokázali pretransformovať myšlienku na skutočnosť. Ohromné množstvo denno dennej práce pred nami a jedna naštartovaná vízia.

2. Tvoj dychberúci moment z Rozhybkosti.

Jakub: Bolo ich niekoľko a rôzneho charakteru. Ale veľmi mi utkvel moment, keď sme na konci jedného ročníka Rozhýbkosti stáli s Vladom Michalkom a Jankou Ambrózovou na priedomí modrej budovy v amfiteátri a ona povedala niečo v duchu: som šťastná a spokojná, ale aj neskutočne unavená a nechápem, ako ste toto celé mohli štyria ľudia zorganizovať a ešte stále tu niečo robíte, riešite…Bolo to super Ďakujem.

Miro: Záverečný sumár v Humne, rok asi 2018, kde všetci návštevníci na konci skandovali Rozhybkosti. Človek mal zrazu pocit, že všetko, čo sme obetovali, malo svoj zmysel, že to, čo robíme je úžasné a oplatí sa to už len pre tento pocit.

Fredo: Dychberúci moment, na ktorý nikdy nezabudnem, bol pre mňa vtedy, keď som zažíval atmosféru 2000 nadšených divákov pri koncerte Jána Ambróza a Štefana Šteca na ročníku 2019. V týchto momentoch je až hmatateľné to, že naša práca má zmysel.

Vlado: Okamih, keď som si uvedomil, že sme sa stali skutočným festivalom. Bolo to roku pána 2018 v piatok večer – nabitý stan – vystúpenie všetkých lektorov – elektrizujúca atmosféra. V tú chvíľu, v tom priestore, sme sa stali festivalom s vlastnou a silnou komunitou ľudí, ktorá uverila našej vízii.

3. O čom snívaš pre Rozhybkosti do budúcna? Akú máš víziu?

Jakub: Toto je úplne jednoznačná odpoveď: Folklórna POHODA.

Miro: Najpravdepodobnejšia vízia by bola kvôli epidémii aspoň zopakovať (mierne navýšiť) RK 2019, čo sa počtu účastníkov týka. Vysnívaná je postupne sa dostať na 2000 hostí na 4 dni a ďalších 6000 ľudí na sobotu. 🙂

Fredo: Snívam o tom a verím, že náš festival bude mať za pár rokov aspoń 5000 účastníkov a budeme môcť prostredníctvom neho pestovať pozitívny vzťah k našej ľudovej kultúre v čo najväčšom množstve ľudí.

Vlado: Naplnia sa tieto tri ciele:

A.) Budeme vyhľadávaný a rešpektovaný festival na Slovensku ale aj v zahraničí.

B.) Pomôžeme šíriť a napĺňať myšlienku tanečných domov a zasiahneme hlavne veľkú časť ľudí mimo folklórneho hnutia.

C.) Ako tím sa budeme stále zlepšovať a získame stabilného partnera pre nasledujúce ročníky.


Prezraďte nám niečo o sebe…

MIRO

Miroslav Sakáč

Venujem sa organizácii podujatí „na kľúč“, produkcii rôznych reklamných prvkov, prevádzkovaniu Hostinca Hybajho a chatiek v amfiteátri vo Východnej. V o.z. Klub milovníkov folklóru, pracujem na neustálom zbieraní, digitalizácii a sprístupňovaní prvkov tradičnej ľudovej kultúry.

V tíme RK sa starám o kompletné technické zabezpečenie podujatia, riešim ubytovanie pre našich hostí a pre Staff, koordinujem Informačné centrum pre všetkých návštevníkov podujatia a ďalšie množstvo úloh. Jeden ročník som dokonca mimoriadne robil aj taxikára. Bolo veselo 🙂

JAKUB

Moje meno je Jakub Filipko a v bežnom živote som otec a hlava rodiny mojej rodinky. Zároveň pracujem ako profesionálny horský záchranár a psovod lavínového a pátracieho psa. Samozrejme mám aj veľké spojenie s folklórom od malého dieťaťa, ktorého čaro sa snažím momentálne ukazovať už mojim deťom.

V tíme Rozhýbkosti som na začiatku robil všetko, keďže nás bolo iba pár. Postupne mi ostala administratíva, zmluvy, právne veci a financie.

FREDO

Som pedagóg ľudového tanca a v poslednej dobe sa zameriavam najmä na deti a laikov.

V rámci Rozhybkosti sa venujem príprave programu, príprave gastro zóny a komunikácií s účinkujúcimi.

VLADO

Vyštudoval som choreografiu a všetky moje aktivity sa točia okolo folklóru a umenia. Aktuálne pracujem na novej webovej vzdelávacej stránke a zveľadovaní Archívu ľudovej kultúry v Košiciach. Pripravujem dve predstavenia jedno s Partiou pod názvom “Chýr letel krajom” a to druhé s Bardfou ktoré sa bude volať “Planéta Bardfa”.

Organizačne v rámci festivalu riešim dramaturgický koncept vždy spolu s Fredom. V tíme sme v tomto asi dvaja najpovolanejší. Okrem toho pre RK píšem projekty, pracujem na rozširovaní tímu, s Petrou Juhásovou riešime webovú stránku, marketing a celkovo sa usilujem byť takým hnacím motorom festivalu aj mimo festivalu. Snažím sa o to aby sme sa profesionálne posunuli aby každý z nás urobil aspoň jednu jedinú úlohu denne pre festival v duchu Slovenského príslovia “babka k babce, budú kapce”. Je to náročné ale pôjde to. Som optimista.