Východná

17. - 20. 7. 2025

logo

ROZHYBKOSTI SA ZMENILI, AJ KEĎ STE SI TO ASI NEVŠIMLI.

rozhybkosti -

Východná Rozhybkosti blog

Festival Rozhybkosti funguje už krásnych 5 rokov. Tým, ktorí ho pravidelne navštevujú, sa môže zdať, že sa okrem pár drobností skoro nič nezmenilo. Opak je ale pravdou. Festival od prvých rokov pomaličky narástol – čo do počtu návštevníkov, vyrástol – čo do rozmanitosti lektorov a tém a trochu aj dorástol – z maličkého festivalu, ktorý navštevovali kamaráti kamarátov a podávali si o ňom informácie skoro doslova ústnym podaním, sa posunul k profesionálnej úrovni komunikácie.

Najkľúčovejšia je však zmena „filozofie“ festivalu. Zo zaradenie medzi folklórne festivaly sme sa vymanili. Pri tomto spojení sa väčšine ľudí vybaví klasický folklórny festival, kde sa prezentujú rôzne folklórne súbory z celého Slovenska – spevom či tancom. Rozhybkosti sú, už ako aj názov naznačuje, presne opačným typom festivalu. Je v ňom tiež veľa pohybu, spevu, hudby, ale najmä interakcie.

Túto zmenu filozofie sme „pretavili“ aj do 3 kľúčových komunikačných oblastí :

  1. Rozhybkosti sú festival tanečných domov – sme festival dielní, kde sa každý môže zapojiť do tanca, spevu, hudby alebo remesiel. Naučiť sa ich krok po kroku od začiatku, alebo zlepšiť sa v tom, čo už dobré pozná. Podstatné je, že sa neustále zapája do diania a spoznáva folklór, slovenský ale aj zahraničný, tak ako ho naši predkovia žili kedysi.
  2. Nová vizuálna identita – aby sme jasne ukázali, že rastieme a meníme sa, oslovili sme košickú reklamnú agentúru RAZDVA, aby nám vytvorili novú vizuálnu identitu. Vďaka ich tvorivosti je v nových znakoch festivalu spojený folklór, pohyb aj Východná, ktorá k nám patrí. Nové prvky nájdete odteraz na našich tričkách, na webe a všade, kde budú Rozhybkosti prítomné.
  3. Nový web – s novou vizuálnou identitou prišiel aj celkom nový web, ktorý je, pevne veríme, omnoho profesionálnejši, prehľadnejší a zábavnejší. Vyskúšajte si časom nové funkcie:

a.) Ako budeme pridávať nový program, môžete si vyskúšať funkciu namiešať si a uložiť vlastné nastavenie programu pre letný festival. V časti Program si len jednoducho pooznačujete, ktorých dielní sa chcete zúčastniť a vyexportujete si z toho pdf., aby ste ho stále mali pri sebe a nič z toho, čo vás zaujíma, vám neušlo.

b.) Podobne si budete môcť časom vybrať dielne podľa našich lektorov. Označíte si každého lektora / lektorku, ktorých dielňa vás zaujíma a vytvoríte si pdf súbor s harmonogramom.

c.) Na novom webe pribudol aj tento blog, kde budeme postupne pridávať rozhovory so zaujímavými folkloristami, etnológmi, lektromi. Chceme tiež písať o rôznych zaujímavostiach folklóru, ktoré vás možno pobavia alebo k niečomu inšpirujú.

d.) Skôr – či neskôr spustíme aj e-shop s našimi reklamnými predmetmi – tričkami, taškami, pohármi. Veríme, že sa potom stanete hrdými nositeľmi a šíriteľmi informácií o našom festivale.

Dúfame, že všetko, čo sme zmenili, nám pomôže splniť si sen o festivale, kam sa budete radi vracať a prinášať stále nových a nových ľudí, aj takých, ktorí si zatiaľ cestu k folklóru nenašli.