Amfiteáter Výhodná

15. - 18. 7. 2021

logo

Libuša Bachratá

Libuša Bachratá vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Doktorandské štúdium zamerala na flamencový tanec. Zaujíma ju jeho expresivita a perkusívny prejav, ktoré ju inšpirujú ako tanečnicu, choreografku a pedagogičku. Absolvovala flamencové kurzy v Seville, Madride a Jerez de la Frontera. Navštevovala slávnu flamencovú školu Amor de dios v Madride, Escuela Flamenca de Juan Polvillo v Seville a Academia de baile v Jerez de la Frontera, ktorý je kolískou flamencového fiestového tanca bulerías. Učila sa u slávnych súčasných flamencových tanečníc ako Belén Maya, Mercedes Ruiz, Susana Lupinaéz La Lupi, Mirabel Ramos, Yolanda Heredia, La Choni, Niurca Marquéz, Manuela Rios, Aracelli Alcalá, Pilar Ortega, Lydia Valle, Karen Lugo, Virginia Delgado a Joaquín Grilo.

Ako pegagóg ľudového tanca spolupracuje so SĽUKom, v divadelných inscenáciách pracuje na pohybovom prejave hercov a choreografiách pre činohry. Ako performer spolupracuje s divadlom NUDE, ktoré spracúva témy zo života žien. Libušu Bachratú môžete vidieť tancovať ako La Libu vo formácii Tocalo, kde ju sprevádzajú gitarista Valle Monje (ESP) a spevák Juan Cardénas (ESP) a Morenito de Triana (SK). Ako lektor učí Libu workshopy flamenca, slovenského ľudového tanca a rómskeho tanca. Rómska kultúra je pre ňu veľkou láskou. Rómskemu tancu sa venovala aj vo svojej bakalárskej a diplomovej práci, v ktorých spracovala tanec Rómov z Komárna a Petrovian. V roku 2012 prišla spolupráca s Idou Kelarovou a Čhavorenge, ktorá trvá už osem rokov.

Čhavorenge je pre Libušu srdcovým projektom, v ktorom pôsobí ako pedagóg a choreograf: „Vzdelávacie a umelecké projekty ako Romano drom a Hej romale sú naplnené hlbokým zámerom, dávajú vyšší zmysel mojej práci a ja sa tak môžem učiť lepšie žiť popri tom ako robím to čo milujem s ľuďmi, ktorých obdivujem a mám úprimne rada.“ V TS Partia tancovala v programe Gádžo expres. Spolupracovala s divadelnými režisérmi ako Ondrej Spišák, Jakub Krofta, Zoja Zupková, Ján Luterán a Peter Palík. Ako choreograf figurovala už vrámci štúdia na VŠMU (Krvavá svadba, Štyria škriatkovia a víla), v Divadle Karola Spišáka v Nitre (Ako šlo vajce na vandrovku, Jánošík, Dracula), v Štátnom Divadle Košice (Amazónia),vo Wroclawskem Teatru Lalek (Pacan, Historia o milosci), v žilinskom bábkovom divadle (Hlbokomorské rozprávky), v divadle DJGT vo Zvolene (Balada pre banditu), v Divadle Jána Palárika v Trnave (Neprebudený) a v Spišskom divadle (Perinbaba).

Späť na všetkých