Východná

18. - 21. 7. 2024

logo

Marek Sabol

Tanečný dom Bratislava (o.z. Dragúni)

Marek Sabol je etnológ, tanečník a lektor slovenských ľudových tancov. Pracuje ako metodik pre folklór a folklorizmus v Hornošarišskom osvetovom stredisku v Bardejove. Je interpretom a predsedom tanečnej skupiny Bardfa a podpredsedom OZ Juhaska Reguľa, ktorá sa zaoberá scénickou prezentáciou hudobno-tanečných prejavov a výskumom tradičnej kultúry na strednom Spiši. Ako lektor tanca sa zameriava na tanečné typy regiónov východného Slovenska (Šariš, Spiš a Zemplín).

 Pedagogická činnosť:

  • Tanečná príprava: TS Bardfa (Bardejov), FS Šarvanci (Praha), FS Vrchovina (Stará Ľubovňa), FS Makovica (Svidník), FS Vranovčan (Vranov nad Topľou), DFS Cifroško (Vranov nad Topľou), DFS Zornička (Zvolen), DFS Tarečka (Bardejov), FS Marína (Zvolen)
  • Školenia pre vedúcich folklórnych kolektívov: Svidník (2018), Dolný Kubín (2018), Svidník (2019)
  • Tanečné workshopy/tanečné domy: Bratislava, Košice, Trenčín, Nitra, Banská Bystrica, Bardejov, Vranov nad Topľou, Spišská Nová Ves, Kokava nad Rimavicou, Hnúšťa, Stará Ľubovňa, Vranov nad Topľou, Spišský Hrušov, Spišské Podhradie, Spišské Vlachy, Rimavská Sobota, Východná, Gombasek, Veľký Lipník, Rejdová, Rožňava, atď.
  • Tanečné tábory: Krpčekovo (Východná), Hore ju! (Zvolen)
  • Zatancuj si s bardfošom (kurzy ľudového tanca – Bardejov, Vranov nad Topľou)
  • Choreografická činnosť: FS Vrchovina (Stará Ľubovňa)

Interpretačná činnosť: Tanečná skupina Bardfa, Hudobno-tanečný projekt JAzyk..! (Folklab), Hudobno-tanečný projekt Klenoty kraja, Hudobno-tanečný projekt Vytvorila dedina, tancuje mesto

RÉŽIA PROGRAMOV:

  • Regionálny program “Zes šarišskeho zapisňika” (FF Koliesko 2018, Kokava nad Rimavicou)

Program „Zes Šarišskeho zapisňika“ pojednáva o príbehu cestovateľa a fotografa Kornela Divalda, putujúceho dávnymi obchodnými cestami Šariša, kde stretáva svojrázny ľud, s ktorým zažíva mnohé výnimočné chvíle. Kornel počas svojich ciest spoznáva krásy šarišského kraja, jeho etnickú rozmanitosť, pútavú históriu a tradičnú kultúru šarišského ľudu, ktorý zachytáva prostredníctvom fotografií. Je obeťou zbojníckeho prepadu v lesoch Braniska, zažíva čarovné chvíle s Rusínmi na Hornej Toryse, stretáva sa so staručkým bačom, v Raslaviciach ho vítajú zástupy parobkov a dievčat a v Bardejove je svedkom popravy známeho zbojníckeho kapitána.

  • „Fenomén” (Šarišské slávnosti 2019, Raslavice)

Cieľom programu je predstaviť a vzdať hold významnej osobnosti slovenského folklórneho hnutia Štefanovi Udermanovi z Raslavíc. Program sa snaží predstaviť Štefana Udermana na základe 4 bazálnych rolí jeho pôsobenia v rámci folklorizmu – teda Štefan Uderman ako spevák, ako tanečník, ako choreograf a pedagóg. Práca Štefana Udermana bola a je inšpiráciou pre mnohé osobnosti folklórneho hnutia, ktoré sa stali pokračovateľmi a šíriteľmi odkazu fenomenálneho folkloristu. V programe účinkujú práve tie kolektívy a osobnosti, ktoré sú rôznymi cestami prepojení s osobou Štefana Udermana.

Späť na všetkých